Úvodní strana
Fire Truck Toys
Zajímavosti
Logo
PSION Series 5/5mx
E-mail

Poslední úprava
29.04.2002

Celkem vhodné a užitečné doplňkové prográmky, které vám tu z velkého výběru nabízím jsou vždy typu freeware nebo shareware a je třeba se podle toho také chovat. To už ale záleží pouze na vás ...

Restart 1.01

Tento velmi užitečný nástroj je pro někoho sice mírně drastický, ale v některých situacích velmi užitečný nástroj pro "teplý" reset přístroje, umožňující mnohem pohodlnější RESTART Psionu než známý "sponkový či špendlíkový" reset v místech vedle záložní baterie. Restart se nainstaluje mezi ostatní ovládací panely a umí bez problémů vrátit po resetu Psiona paměť zabranou nekorektně napsanými nebo "zatuhnutými" aplikacemi a částečně tedy vyčistí systém. Stejně jak při klasickém teplém resetu (RESTART ostatně dělá úplně to samé) samozřejmě přijdete o všechna data otevřená v aktivních aplikacích, takže před restartem je nutno pozavírat všechny otevřené dokumenty.

Restart 1.01

Stáhni si !
Restart 1.01
Restart 1.01

Restart101.zip
5,00 kB

Defragment 1.04

Používáte-li dlouho svého Psiona například na zkoušení nejrůznějších aplikací, tzn. jejich instalace, deinstalace apod., či často otevíráte větší množství souborů, možná se Vám bude hodit freewarová utilitka Defragment, umožňující částečně, nebo v ideálním případě zcela, defragmentovat paměť a uvolnit tak některé z paměťových segmentů pro běžné aplikace. Instaluje se do lišty Extras.

Defragment 1.04

Stáhni si !

Defragment104.zip
17,9 kB

CharMap 1.01

Při psaní textů se občas hodí mapa znaků. Asi nejpohodlnější je utilitka CharMap, která umožňuje přepínat jednotlivé sady fontů integrovaných v EPOC32 podobně jako Mapa znaků pro Windows. Na rozdíl od miniokna znaků vestavěného v Psionu, CharMap zobrazuje znaky na celém displeji.
Soubor
charmap.sis zkopíruj do Psionu (třeba na C:\) a z Control Panelu InstCtrl ho přidáním nového programu nainstaluj. Instaluje se rovněž do lišty Extras.

CharMap 1.01

Stáhni si !

Charmap101.zip
4,10 kB

Klikni !

Zdatnou konkurencí pro různé typy obdobných programů je možná dokonalejší a taktéž freewarový prográmek Battery Checker, umožňující dokonalou kontrolu voltáže jednotlivých typů baterií nebo akumulátorů a s tím pak spojeného zobrazování varovných hlášení o nutnosti jejich výměny. Instaluje se rovněž do lišty Extras.

BatChecker 1.24

Stáhni si !

Batcheck124.zip
23,1 kB

Battery Checker 1.24
Klikni !
Klikni !

Podívej se na
lištu "Extras"

Podívej se na
okno "Nastavení"

Podívej se na
okno "Nastavení"

Copyright: (C)2002 Dalibor Feuereisl

CodeSafe 7.30

Asi všichni potřebujeme uchovávat některé kódy, přístupová hesla nebo piny kreditních karet. Pokud je ale takových kódů velké množství, nastává problém, kde je udržovat tak, aby byly vždy při ruce a přitom dostatečně skryté před zraky nepovolaných osob. A právě takový problém se rozhodl vyřešit Huub Linthorst při tvorbě programu CodeSafe. CodeSafe je malá (cca 30 kB) freewarová utilita pro kapesní počítače s operačním systémem EPOC32, která umožňuje pohodlně spravovat databáze s různými kódy, hesly, piny a dalšími tajnými informacemi. Instaluje se rovněž do lišty Extras.

CodeSafe 7.30

Stáhni si !

Codesafe730.zip
49,9 kB

Klikni !

Podívej se na
lístek "Database"

Klikni !

Podívej se na
okno "Database"

FlashBack 1.2

Už jste se někdy setkali s problémem, jak dostat např. po resetu Psiona všechny aplikace a hlavně data zpátky do paměti? S FlashBackem je to otázka několika minut. FlashBack je velmi komfortní program pro zálohování dat na paměťovou kartu Compact Flash a s jeho pomocí můžete velmi rychle a pohodlně zazálohovat celý interní disk "C". Autorem programu je Peter Csutora, distribuce se ujala známá firma PocketIQ a FlashBack 1.2 je shareware s cenou 16,00 GBP.

FlashBack 1.2

Stáhni si !

Flashback12.zip
48,6 kB

Na rozdíl od pomalého zálohování dat přes infraport nebo sériový kabel s pomocí PsiWinu, kde trvá zazálohování plně obsazeného interního disku Psiona 5/5mx s kapacitou 16 MB zhruba 20 minut (při větším počtu souborů), to FlashBack zvládne minimálně 4x rychleji.
A ještě jedna nezanedbatelná výhoda navrch - pokud vás štve, že 'psioňácký' Backup neumí korektně uzavřít a zase otevřít soubory v aktivních aplikacích, kde zejména u lokalizovaných Psionů musíte mnohokrát odkliknout varovné hlášení a právě zálohovaný soubor přeskočit, tak vás můžu uklidnit; u FlashBacku se s žádnými takovými problémy nesetkáte. Navíc je FlashBack poměrně inteligentní a pokud je aplikace aktivní a "neobsahuje" žádný otevřený dokument (například Calc, Email, BatCheck a další podobné typy programů), nesnaží se ji program FlashBack zbytečně ukončit a následně znovu otevírat, nýbrž v klidu aplikace, respektive daný soubor, zazálohuje.
FlashBack podporuje podobně jako všechny profesionální zálohovací programy práci s backup profily. Standardně jsou k dispozici tři profily, ve kterých si můžete nastavit nejrůznější věci jako zálohování všech nebo pouze změněných souborů, cesty k backupu na paměťové kartě, automatického mazání starších verzí souborů nebo jejich zakódování při backupu, reminder a další užitečné věci. Každý z profilů si samozřejmě pamatuje i seznam souborů, adresářů nebo celé adresářové struktury pro daný backup a jedním příkazem v menu lze kdykoliv danou strukturu obnovit podle aktuálního stavu a (ne)přítomnosti souborů na disku.
Při backupu je pochopitelně nutno dávat pozor na stav baterií jejichž kapacita, přesněji řečeno voltáž, by při zápisu na CF kartu neměla klesnout pod 2,5 V (lze nastavit přímo v preferencích FlashBacku), jinak hrozí jednak poškození zálohovaných dat, nebo v horším případě reset Psiona. Backup je tedy nejlépe provádět s externím napájecím zdrojem, u kterého vám žádné podobné problémy samozřejmě nehrozí. FlashBack jednoznačně patří mezi nejlepší "Compact Flash" backup programy pro Psion a už z jeho podstaty jaksi tedy logicky vyplývá funkčnost pouze na
EPOC32 kompatibilních kapesních počítačích s dostupnou CF paměťovou kartou, konkrétně na Psion Series 5/5mx, Series 7 a další ...

Klikni !
Klikni !
Klikni !

Podívej se na obrázek
okno "General"

Podívej se na obrázek
okno "Preferences"

Podívej se na obrázek
okno "Start"

Taky vám leze na nervy ikona "Bombs" v liště "Extras"? Není nic jednoduššího, než se jí, případně rovněž i dalších nepoužívaných systémových ikon ZBAVIT!  Mně to teda "žralo" hodně, ale už mám konečně klid a pokoj ... Stáhně te a rozbalte si utilitku NoExtras a budete mít klid a pokoj taky ...

NoExtras !!!

Stáhni si !

Noextras.zip
1,47 kB

Jestli vám to k něčemu bylo, tak je to prima ... A jestli ne, tak jsem se alespoň vyblbnul ...