Letectvo Spojených států (U.S.A.F.) nedávno převzalo dodávku prvních pěti hasičských automobilů Colet Jaguar, oficiálně označených jako K-15 ATTCC (tzn. schopen letecké transkontinentální přepravy), určenou pro leteckou základnu v Langley (Hampton, Virginia). Langley Air Force Base (A.F.B) je základna velitelství leteckých vzdušných sil (A.C.C.) a tento nový Jaguar byl přidělen hasičskému sboru jednotky 1st. Fighter Wing, umístěné na této základně. Zbývající čtyři vozy z dodávky budou dále postupně přiděleny dalším hasičským sborům detašovaných základen velitelství leteckých vzdušných sil.

Colet K-15 Jaguar ATTCC
Úvodní strana
Logo
E-mail
Nahoru

Copyright: (C)2001 Dalibor Feuereisl

Index výrobců

Tyto K-15 se však vzhledově liší od dříve vyrobených modelů, dodaných několika civilním letištím (hlavně Hartsfield Atlanta Airport). Jaguary pro U.S. Air Force jsou dlouhé 9,1 m a vysoké 2,85 m, s rozvorem náprav 4.570 mm. Vůz je poháněný motorem Cummins ISM s výkonem 500 HP, vybaven je 6-ti rychlostní automatickou převodovkou Allison HD-4060 a rozvodovkou Meritor.
Poháněny jsou obě nápravy (4x4) a vozidlo má při plném zatížení zrychlení z 0 na 80 km za 14 sekund. Udávaná maximální rychlost je více než 115 km/hod. Vozidlo je vybaveno nápravami Meritor s hydraulickým systémem pérování, který automaticky přizpůsobuje podvozek stavu a povaze vozovky.

Jaguar K-15 ATTCC má celkovou hmotnost vozu 20.870 kg a vlastní váhu 8.800 kg. Zdolá bez problémů stoupání 30 stupňů s úhlem nájezdu vozidla 45 stupňů. Jedinečné pro letištní provoz je dále použití leštěných hliníkových kol Alcoa s nízkoprofilovými pneumatikami Bridgestone 425/65R.
Karosérie je vyrobena z antikorozní oceli a s povrchovou úpravou v kombinaci černé a červené, spolu s leštěnou ocelí, dává vozu jedinečný zjev. Vozidlo je vybaveno čerpadlem Waterous, model CGVR, s 1050 ot/min., antikorozní vodní nádrží o objemu 5.700 l a nádrží na 370 l pěnidla. Rameno vodního děla je 11 metrů dlouhé a má pracovní rozsah od -28 do +85 stupňů k ose vozu a je vybaveno tryskou Akron. Jaguar také veze 230 kg hasícího prášku, který je při požáru aplikován ručně ovládanými tryskami s hadicí o průměru 45 mm, umístěnými na levé i pravé straně vozidla.
Karosérie má dále čtyři oddělení s výzbrojí a výstrojí, opatřené roletami. Všechny ovládací prvky jsou dosažitelné z místa řidiče, který má z kabiny znamenitý výhled jako u předcházejících modelů.
Specialisté U.S. Air Force budou nyní v průběhu následujících několika měsíců vozidlo testovat a po vyhodnocení všech zkoušek bude rozhodnuto o nákupu dalších speciálů ...

Colet K-15 Jaguar ATTCC
Colet K-15 Jaguar ATTCC

Poslední úprava
30.04.2001