Úvodní strana
Trochu o mně
Index výrobců
Novinky
Další stránky

Poslední úprava
26.05.2000

Okolo modelů a hraček

Copyright: (C)1999 Dalibor Feuereisl

Prodám sbírku modelů
Knihy a časopisy
Podívej se na aukce ...
1:32
1:43
1:160
1:87
1:76
1:64
1:50

Měřítko je relativní velikost modelu ve srovnání k originálu. To je normálně vyjádřeno poměrem jako např. 1:64, který předpokládá v tomto případě 64-násobné zmenšení modelu vůči originálu. To znamená, že čím je větší druhá číslice, tím je menší model. Měřítko může být také velmi důležité při uvažování o Vaší budoucí sbírce.
Větší měřítka inklinují k podrobnějším detailům, ale zase vyžadují více místa pro vystavování a hlavně velké, precizní a přesné modely jsou velmi nákladné. Za tři nejpopulárnější měřítka lze považovat 1:64, 1:43 (1:50) a 1:32. Výrobci nejvíce produkují modely ve standarních zmenšeních uvedených níže, na rozdíl třeba od firmy Matchbox Collectibles, kde jsou většinou nestandardní měřítka zmenšení.
Srovnání mezi standardními měřítky je ilustrováno na modelu Seagrave Pumper firmy Code 3
ve zbarvení F.D.N.Y.
Původní model je v měřítku 1:64.

Měřítko 1:160
je nejvíce známé ve spojení se železničními modely známější jako rozchod "N". I zde jsou jako jedny z doplňků vyráběny modely hasičských automobilů.

Měřítko 1:87
je pravděpodobně nejpopulárnější modelový rozchod železnice označené jako "H0". Z výrobců automobilových modelů lze uvést např. firmy Herpa, Brekina, Roco, Preiser, Wiking a mnoho dalších, ale také třeba Model Power.

Měřítko 1:76
Další populární měřítko modelové železnice tentokrát ve Velké Británii známé jako rozchod "00". Z výrobců lze jmenovat EFE, Corgi ačkoli si nejsem vědom jakéhokoliv modelu hasičského automobilul v tomto měřítku. Airfix produkuje plastikovou stavebnici letištních chemických vozů Austin z druhé světové války.

Měřítko 1:64
Další měřítko modelové železnice rozchodu "S", které je mezi sběrateli dost rozšířené, ale málo kdo ví, že zase patří právě modelové železnici. Standardně je používáno pro modely nákladních aut a kamionů, protože ve skromné velikosti již poskytuje možnost výroby mnoha detailů. Mezi výrobce v první řadě patří Code 3, Road Champs, Ertl, Corgi a v neposlední řadě též Lledo Vanguards (nyní v produkci Corgi).

Měřítko 1:50
Populární měřítko pro modelové kamiony. Výrobce představují Corgi, Conrad a také Solido s mnoha modely.

Měřítko 1:43
Standardní sběratelské měřítko opět vlastně vychází z modelové železnice rozchodu "0", nebo jako též 7mm (7mm = 1 ft). Výrobců je mnoho a zahrnují např. Corgi, Ashton Models, Solido, Vitesse, Brumm, Eligor a také mnohé modely Matchbox Collectibles.

Měřítko 1:32
Populární měřítko (též zahrnující i modely 1:34) využívají pro precizní modely firmy Franklin Mint, Danbury Mint, Code 3 Collectibles řady Diamond Plate Series. First Gear jsou modely již zmíněného měřítka 1:34 (i když lze u jednotlivých typů zjistit "rozptyl" od 1:30 až do 1:36). Některé modely ERTL jsou také v tomto měřítku.

Nahoru
Logo