Úvodní strana
Modely a hračky
Index výrobců
Novinky
Další stránky
To je on ...
Kdo si hraje, nezlobí...

Narozen 3.8.1953  v Praze.
Není hasič. Nechce být ani požárníkem. Po škole a vystřídání mnoha různých profesí končí však na jaře 1990 u té svojí původní. Grafik, typograf, designér, "holka pro všechno" a majitel "one-man" reklamního ateliéru, a pravděpodobně největší, nebo nejkvalitnější, sbírky modelů a hraček hasičských automobilů.

Zakládal první kluby plastikového modelářství u nás. Měl I. výkonnostní třídu a byl ústřední rozhodčí. Stavěl letadla, bojovou techniku a v Praze "Na Ohradě"  prodával autíčka. Mezi modely a hračkami strávil skoro 40 let.
Z trucu začal stavět modely hasičských automobilů. Vzory si vybíral hlavně mezi americkými vozy. Pro nedostatek času začal sbírat die-cast modely, později i hračky. Dnes má ve sbírce přes 1800 exemplářů a základní filosofií sbírky není kvantita, ale kvalita.
Inventurně shrnuto podle kusů: Lesney/Matchbox (261), Solido (182), Lledo Plc. (179), Corgi (111), Verem (40), Eligor (37), Majorette (36), Ashton (22), Vitesse (21), Conrad (20) a mnoho dalších.
Má velký výběr nádherných mechanických i RC modelů a hraček. Také přes čtyřicet "scratchbuildů" z plastu i kovu z vlastní dílny.
Mezi nejoblíbenější firmy patří americké "hand-made" Ashton Models, Franklin Mint a Danbury Mint. Mezi hýčkané modely patří všechny s rodokmenem Ahrens-Fox. Nejstarší je dřevěné autíčko firmy Schowanek okolo roku 1925.
Bohatá knihovna a archív rámují sbírku do hodnotného celku. Je také dlouholetým členem několika amerických klubů a "vyznavačských" sdružení.

Jediná otázka pro sběratelovu manželku: "Co tomu všemu říkáte?"
"Mám ve své sbírce přes 600 modelů autobusů ..."

Sběratelka modelů autobusů

Poslední úprava
aktuálního stavu sbírky
22.12.2006

Prodám sbírku modelů
Knihy a časopisy
Logo